Геймери допомагають вченим досліджувати головний мозок і відкривати нові типи нейронів

24 Тра 2018
742
0

У нашому світі багатьма людьми відеоігри досі сприймаються як щось несерйозне. Але це далеко не так. Наприклад, ми вже повідомляли вам про те, що геймери довели помилковість теорії Альберта Ейнштейна, а недавно група дослідників опублікувала дані про проект, в ході якого любителі ігор допомагають вченим досліджувати роботу головного мозку і навіть робити наукові відкриття.

 

Почалося все в 2012 році з запуску в Прінстоні проекту Eyewire. Це, по суті, дослідження, спрямоване на картування головного мозку, але з тією лише різницею, що з монотонною завдання цей проект перетворили в досить захоплюючу гру. Для початку варто сказати, що картування необхідно для вивчення роботи мозку, зв’язків нейронів між собою і виявлення закономірностей їх роботи. Складним цей процес є від того, що кількість нейронів в головному мозку навіть за найскромнішими підрахунками перевищує 100 мільярдів, а кількість зв’язків, які необхідно задокументувати, в сотні і тисячі разів більше цієї цифри.

Але повернемося до гри. Починається вона з невеликого сегмента сітківки гризуна. Геймерам необхідно вивчити зв’язок і зрозуміти роботу цього органу. Потрібно відстежити повороти і вигини нейронів, рухаючись по свого роду «кубу з нервових клітин». Закінчивши з цим «кубом», гравець вивантажує його для того, щоб його перевірили інші геймери і вчені. Якщо «куб» виявляється розшифрованих правильно, він поміщається в Eyewire Museum (цифровий атлас клітин головного мозку), а гравцеві пропонують новий, більш сложноустроенная. В якості заохочення тут присутній відома будь-якому геймеру система досягнень і привілеїв, прямо як в будь-який відеогрі.

На даний момент в Eyewire зареєстровано близько 250 000 чоловік, і вони картірован близько 3000 нервових клітин. Більш того, завдяки гравцям вдалося відкрити новий тип нейронів, відповідальних за передачу інформації. За заявою одного з авторів проекту Емі Робінсон Стерлінг,

«Раніше на картування однієї клітини йшли тижні, а тепер ми вносимо в атлас по кілька нейронів в день!»

Але і це ще не все. У Eyewire вбудований алгоритм штучного інтелекту, який навчається і, спостерігаючи за діями гравців, ще більше прискорює процес картування.

«Спільні зусилля десятків тисяч людей ведуть нас до більш повного розуміння того, як працює головний мозок. А це відкриває воістину безмежні можливості ».